Tabata (kurz)

Tabata je intervalový tréning pomenovaný po japonskom vedcovi, ktorý ho navrhol. Dr. Izumi Tabata hľadal metódu posilňovania pre športovcov. Prišiel na to ako zvýšiť aeróbnu kapacitu (vytrvalosť) i anaeróbne hodnoty (výbušnosť). Tabata ponúka unikátny prínos rozvoja obidvoch schopností. Zvyšuje vytrvalosť a zároveň výbušnú energiu.

V dnešnej dobe si môžeme vyberať medzi najrôznejšími druhmi cvičenia. Každý jeden typ slúži na niečo iné. Niektoré druhy cvičení sú vhodné na spevnenie a zväčšenie svalov, iné zase podporujú odbúravanie tukových buniek alebo zlepšujú kondičku. Ak si vezmeme na mušku ženy, pre nich je najdôležitejším kritériom pri hľadaní vhodného druhu cvičenia to, aby ich tréning bol účinným formovačom postavy a zároveň spaľovačom tukov.

Metóda tabata je tiež kardio cvičenie, ale má v sebe niečo naviac. Touto metódou, môžeme vykonávať cvičenia vo veľmi vysokej intenzite, vďaka čomu máme možnosť za oveľa kratšiu dobu dosiahnuť lepšiu kondičku a vyformovať si vysnívanú postavu. Vedeckými štúdiami je dokázané, že krátke ale vysoko-intenzívne cvičenie s kratučkými prestávkami, akým je aj tabata, dokáže spáliť omnoho viac tukov než stredne-intenzívny kardio tréning.

Ako vyzerá tréning TABATA?

Tréning pozostáva zo štvorminútových úsekov. 20 sekúnd intenzívneho cvičenia sa strieda s 10 sekundovým odpočinkom. Takýchto sérií, alebo cyklov sa robí 8, takže jednotlivé cviky alebo aeróbne aktivity zaberú dokopy 4 minúty. Tajomstvom metódy tabata je, že všetky cviky musíte robiť zo všetkých síl a správne.